Filip Bebel, czyli Aleksy Bebel…(?)

Dość długo zajęły poszukiwania mojego przodka Filipa Bebla. W maju 2012 roku odnalazłem akt urodzenia mojego praprapradziadka Franciszka Bebla. Rok 1816, parafia Wielgomłyńska, stawił się „pracowity Filip Bebelczyk (…) lat czterdzieści siedem liczący”. Oświadczył, że z niego i z jego żony, Małgorzaty Howańczykówki (lat 30), urodził się syn, któremu na chrzcie nadano imię Franciszek.

1816 Franciszek Bebel- urodziny PL

Fakt ten potwierdza akt dotyczący tego samego zdarzenia, spisany po łacinie – Philippo Bebelczyk i Margaritha Chowańszczokówka.

Kolejny znaleziony akt, to akt ślubu Franciszka. Rok 1838, parafia Małogoska, wieś Cieśle. Franciszek, młodzianin urodzony we wsi i parafii Wielgomłyny z Filipa i Małgorzaty z Chowańczaków nieżyjącej małżonków Beblów.

Półtora roku poszukiwań aktu urodzenia Filipa Bebla, zarówno w parafii Wielgomłyńskiej, jak i Małogoskiej – bez sukcesu. To samo z aktem ślubu Filipa i Małgorzaty z Chowańczaków (Chowańszczaków). Do dzisiaj…

Małgorzata w roku 1838 już nie żyje. Cofając się w księgach od tego roku znajduję akt w 1825 roku.

1825-05-20 Małgorzata Bebel - zgon

(…) Małgorzata z Howańczaków Bebelczykowa lat licząca pięćdziesiąt sześć żona Alexego Bebelczyka włościanina w wsi Wielgomłynach zamieszkałym na gospodarstwie (…).

Po akcie urodzenia Franciszka, gdzie występuje Filip Bebel, a także w akcie małżeństwa Franciszka, gdzie również jest zapisany jako syn Filipa, kolejny akt, akt zgony Małgorzaty Bebel de domo Chowańczyk – ale tym razem żony Aleksego. Może dlatego przez tyle czasu nie mogłem znaleźć nic o Filipie, bo miał na imię… Aleksy?

W międzyczasie mam akt urodzenia Małgorzaty, 20.06.1773 rok, Wielgomłyny, z Sebastiana i Magdaleny z Chowańczaków. W roku 1805 akt ślubu Aleksego Bebla, kawalera, z Małgorzatą z Chowańczaków (wdową). Kolejny znaleziony akt to akt zgonu Jana Bebla, syna Aleksego i Marianny, lat 17 w 1844. W 1847 akt zgonu Aleksego Bebla, pozostawiając po sobie owdowiałą żonę Mariannę, a z rodziców świadkom nieznanym. Czyli zaraz po śmierci żony Małgorzaty Aleksy/ Filip żeni się ponownie. I właśnie poszukiwania tego aktu przyniosło odpowiedź na wszystkie pytania. Najpierw mam akt urodzenia Jana, z Aleksego i Marianny z Juszczyków. Rok 1826. A rok wcześniej, w 1825 roku znalazłem akt małżeństwa Aleksego, a właściwie Filipa Jakuba Aleksego Bebla, wdowca, z panna Marianną Juszczyk.

1825-10-17 Filip Jakub Aleksy Bebel i Marianna Juszczyk- ślub 02

Filip Jakub Aleksy Bebel, zawierając swój drugi związek małżeński, z Marianną Juszczyk przedstawia księdzu metrykę swojego urodzenia w parafii Małogoskiej. Przedstawia także metrykę zgonu swojej pierwszej żony i najprawdopodobniej metryki zgonu swoich rodziców z parafii Małogoskiej (Walenty i Regina Bebel).

Strona Filipa Jakuba Aleksego Bebla na webtrees.genealogia.net.pl – kliknij.

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Dodaj do ulubionych
  • email

Post Author: plachy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *