Grzegorz Ceglarek – mój prapradziadek i podwójny praprapradziadek

Grzegorz Ceglarek – mój prapradziadek i podwójny praprapradziadek. Czy to możliwe?

O tym, że rodzina mojej mamy i mojego taty jest w pewien sposób spokrewniona – wiedziałem. Wiedziałem także, że chodzi o rodzinę Ceglarków. Natomiast jaka jest to relacja – odkryłem dopiero niedawno.

Żona mojego pradziadka Rocha Pawlicy – Julianna Pawlica de domo Ceglarek urodziła się w roku 1890 z Grzegorza Ceglarka i Agnieszki z domu Związek. W dniu urodzin Julianny Grzegorz miał około 50 lat.

1890-01-13 Julianna Pawlica- urodziny

10. Popów. Działo się we wsi Wąsosz 13/25 stycznia 1890 roku o pierwszej po południu. Stawił się Grzegorz Ceglarek rolnik zamieszkały we wsi Popowie 50 lat w obecności Wojciecha Brzozki 34 lata i Antoniego Ptaka 50 lat obu rolników zamieszkałych we wsi Popowie i okazali nam dziecię płci żeńskiej, oświadczając, że urodziło się ono we wsi Popowie 11/23 stycznia bieżącego roku o 11 rano z prawowitej jego żony Agnieszki z domu Związek 40 lat. Dziecku temu na chrzcie świętym udzielonym w dniu dzisiejszym nadano imię Julianna a chrzestnymi jego byli Grzegorz D… i Agnieszka Żurek. Akt ten oświadczającemu i świadkom przeczytany został, przeze mnie tylko podpisany, oświadczający i świadkowie są niepiśmienni.
Ks. Jó. Pieczyński

Jednocześnie moja druga prababcia, żona Piotra Kardasa – Emilia – także z domu Ceglarek, urodziła się w roku 1897 z Józefa Ceglarka i jego żony Marianny z Grajów. Józef Ceglarek miał wtedy 35 lat.

1897 Emilia Ceglarek- urodziny

Popów 69. Działo się w Wąsoszy 15/27 lipca 1897 o trzeciej po południu stawił się Józef Ceglarek rolnik we wsi Popów mieszkający lat trzydzieści pięć w obecności Leona Pietras lat 50 i Antoniego Ptaka lat 48 obu rolników z Popowa i okazali nam dziecię płci żeńskiej, oświadczając że ono urodziło się w Popowie ósmego/dwudziestego tego miesiąca i roku o pierwszej rano z jego żony Marianny z Grajów lat dwadzieścia. Dziecku temu przy chrzcie świętym udzielonym dzisiaj przez księdza Franciszka Stecinskiego dano imię Emilia, a rodzicami chrzestnymi byli Andrzej Binek i Marianna Żurek.

Wszelkie wątpliwości rozwiał… akt ślubu Józefa Ceglarka z Marianną z Grajów:

1895 Józef Ceglarek Marianna Graj- ślub

Więcki 2. Działo się w Wąsoszu 9/21 stycznia 1895 o czwartej po południu. W obecności świadków Antoniego Kusia 50 lat i Rocha Kowalczyka lat 43 zawarto religijne małżeństwo między Józefem Ceglarkiem kawalerem lat 25 synem zmarłego Grzegorza i będącej przy życiu Agnieszki ze Związków małżonków Ceglarek urodzonym w Popowie i tamże przy matce na gospodarstwie żyjącym, a Marianną Graj panną lat 20 córką Wojciecha i zmarłej jego żony Marianny ze Związków urodzoną we wsi Więcki i tamże przy ojcu żyjąca.

Mamy rodzeństwo: Julianna wychodzi za mąż za mojego pradziadka (Rocha II), a córka jej brata Józefa, Emilia,  wychodzi za mąż za mojego drugiego pradziadka (Piotra). Czyli moja prababcia Julianna jest ciotką mojej prababci Emilii.

Czy można to bardziej skomplikować? Oczywiście, że można! Julianna i Józef mieli siostrę, Annę,

 1871 Anna Ceglarek- urodziny

która wyszła za… mojego prapradziadka Rocha I.

1898 Roch Pawlica- slub

Dwie siostry wychodzą za ojca i syna. Na poniższym diagramie starałem się przedstawić zaistniałą, skomplikowaną relację.

Grzegorz Ceglarek - diagram

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Dodaj do ulubionych
  • email

Post Author: plachy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *