Piotr Kardas (1894-1957)

Aktu urodzenia mojego pradziadka Piotra Kardasa poszukiwałem właściwie od początku mojej genealogicznej przygody (2008). Przez te lata natrafiałem na najróżniejsze tropy, znalazłem kilku Piotrów o nazwisku Kardas rodzących się w ostatnich latach XIX wieku, w parafiach od Wąsosza Górnego po Przystajń. Dzięki pomocy kolegi Jacka Tomczyka skupiłem się na Opatowie, gdzie jeden w w/w Piotrów przyszedł na świat. Opatów – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim, w gminie Opatów, pod koniec wieku XIX należał do parafii Kłobuckiej. W latach 1887-1899 w Opatowie urodziło się ponad dziesięcioro dzieci o nazwisku Kardas. Jednym z nich był mój pradziadek Piotr:

 

Akt urodzenia Piotra Kardasa

290 Opatów.  Działo się w osadzie Kłobuck szóstego /osiemnastego/ czerwca tysiąc osiemset dziewięćdziesiątego czwartego roku o piątej po południu. Stawił się Marceli Kardas służący/ urzędnik*, żyjący w Opatowie lat dwadzieścia pięć w towarzystwie Jana Bebłota lat trzydzieści i Ignacego Kardasa lat pięćdziesiąt gospodarzy mieszkających w Opatowie i okazali Nam dziecię płci męskiej oświadczając, ze ono urodziło się w Opatowie piątego /siedemnastego/ lipca tego roku o piątej po południu z jego małżonki Marcjanny z Kusinów lat dwadzieścia osiem. Dziecku temu przy Chrzcie Świętym udzielonym dzisiaj dano imię Piotr. A rodzicami chrzestnymi byli Jan Bebłot i Anna Fiszer. Akt ten stawiającym i świadkom niepiśmiennym przeczytany i przez nas podpisany.

Czy to właściwy Piotr Kardas? Wszystko wskazuje na to, że tak. Zgadza się rok urodzin (z nagrobka), dokładna data (z aktu zgonu), kolejne dziecko Marcelego rodzi się w Rębielicach (co wskazuje na dobry kierunek migracji: Opatów – Rębielice – Kamieńszczyzna – Popów).

* служитель /służitiel/ – ogólne pojęcie oznaczające zajęcie, pozycję, zawód. Oznaczać może zarówno sługę, sługę kościelnego, jak i profesje robotnicze, niższe urzędnicze, nadzorcze.

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Dodaj do ulubionych
  • email

Post Author: plachy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *