Piotr Kardas, jego ojciec, dziadek i pradziadek!

Opatów, niewielka, gminna wieś w powiecie kłobuckim. W połowie drogi pomiędzy Kłobuckiem, a Krzepicami. W podobnej odległości od Dankowa. W interesujących mnie latach w parafii Wilkowiecko.

mapa Opatów
Opatów – mapa

290 Opatów. Działo się w osadzie Kłobuck 6 (18)czerwca 1894 roku o piątej po południu. Stawił się Marceli Kardas służący, żyjący w Opatowie, lat dwadzieścia pięć, w towarzystwie Jana Bebłota lat 30 i Ignacego Kardasa lat 50 gospodarzy mieszkających w Opatowie i okazali Nam dziecię płci męskiej oświadczając, ze ono urodziło się w Opatowie 5 (17) czerwca tego roku o piątej po południu z jego małżonki Marcjanny z Kusinów lat 28. Dziecku temu przy Chrzcie Świętym udzielonym dzisiaj dano imię Piotr. A rodzicami chrzestnymi byli Jan Bebłot i Anna Fiszer. Akt ten stawiającym i świadkom niepiśmiennym przeczytany i przez nas podpisany.

1894-06-17 Piotr Kardas- urodziny
1894-06-17 Piotr Kardas- urodziny

Miałem ten akt dość dawno, jednak utknąłem w martwym punkcie. Kilkakrotne przeszukiwanie parafii w Kłobucku nie przynosiło żadnych rezultatów. Z czasem odłożyłem zagadkę Marcelego Kardasa do własnego Archiwum X na kilka lat.

Kilka tygodni temu odświeżyłem temat, pomocne w zrozumieniu całej sytuacji okazały się indeksy metrykalne na stronie TGZC. Część metryk dla wsi Opatowa zapisana jest w księgach parafii Wilkowiecko – parafii najbliższej. Jednak równie dużo wpisów z Opatowa pojawia się w parafii Kłobuck. Co gorsze – pojawiają się one także w parafiach Krzepice i Danków!

Jednak mimo tego, że każdego aktu, każdego wydarzenia trzeba było szukać w dwóch, trzech parafiach, szybko odnalazłem akt dotyczący ślubu Marcelego z Marcjanną Kuś. Ślub odbył się dnia 5 stycznia 1892 roku. W dokumencie informacja na temat rodziców Marcelego – byli nimi: Kazimierz Kardas i Agnieszka Kardas z domu Popenda. W dniu ślubu Marceli miał 25 lat.

Sam początek roku 1867 i jest! Akt urodzenia Marcelego Kardasa! Ojciec – Kazimierz Kardas, lat 50 oraz matka – Agnieszka z Popędów lat 30.

1867-01-17 Marceli Kardas - urodzinyAgnieszka z Popędów Kardas była drugą żoną Kazimierza Kardasa. Ślub odbył się w roku 1853, Kazimierz miał lat 35, Agnieszka – 16. Agnieszka była drugą żoną Kazimierza Kardasa. Pierwszą żoną Kazimierza była Katarzyna (z domu Surygała). Katarzyna zmarła w roku 1853, wcześniej kolejno umierały dzieci Kazimierza i Katarzyny: Elżbieta Kardas (18441848), Marcin Kardas (18461847), Grzegorz Kardas (18471848), Ignacy Kardas (18501850) oraz Agnieszka Kardas (18511852).

Natomiast jedno jest pewne: Kazimierz urodzony był w Opatowie z Wojciecha i Krystyny z Grzelińskich (Grelińskich?) rolników we wsi Opatowie zamieszkałych. Miał rodzeństwo: Mariannę Kardas, urodzoną w 1815 roku i Pawła Kardasa (1832-1841). Wojciech Kardas umiera w wieku 70 lat w roku 1839. Dalsze losy Wojciecha Kardasa nadal czekają na odkrycie, zapisane w księgach parafii Wilkowiecko, Kłobuck, Krzepice i Danków…

 

 

 

 

 

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Dodaj do ulubionych
  • email

Post Author: plachy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *